Home  honours

Kendal and District Bowling League

 Individual Merit Honours

Year

Division 1

Division 2

Division 3

Division 4

Division 5

Division 6

2018

Martin Gilpin

Victoria A

Russell Cannon

Staveley A

Jason Allonby

Ambleside A

Colin Milligan

Arnside B

Sue Wareing

Lower Holker B

Toni Luisi

Endmoor C

2017

Daniel Varcoe

Holme A

Martin Wilson

Crosthwaite A

Mike Lamb

Milnthorpe A

Alan Fisher

Bowness B

Richard Noble

Abbot Hall B

Ian Mitchell

Burneside C

2016

Daniel Varcoe

Holme A

Martin Wilson

Crosthwaite A

Peter Shaw

Heversham A

James Dennison

Levens C

Brian Wright

Kirkby Lonsdale B

Keith Myers

Abbot Hall B

2015

Martin Gilpin

Victoria A

Martin Wilson

Crosthwaite A

John Dodd

Ambleside B

Phil Shallis

Burton B

Chris West

Windermere C

Mary Anne Peden

Windermere D

2014

Martin Wilson

Crosthwaite

Peter Shepherd

Netherfield B

Wayne Walker

Ambleside B

Tom Wilson

Sedbergh

Hazel Tordoff

Levens C

 

2013

Mark Ashburn

Holme A

Gary Bingham

Burneside A

Dave Metcalf

Levens B

Ian Greaves

Bowness B

Mike Tordoff

Levens C

 

2012

Ian Nicholson

Netherfield A

Bill Keating

Lindale A

Peter Shaw

Heversham A

Barry Minshall

Arnside B

Mike Tordoff

Levens C

 

2011

Ian Nicholson

Netherfield A

Martin Wilson

Crosthwaite A

Bill Jermey

Netherfield C

Malcom Heaton

Arnside B

Bob Escolme

Endmoor B

 

2010

Ian Nicholson

Netherfield A

David Travis

Subscription A

Russ Coates

Burton

Sue Hillbeck

Victoria C

Edward Thomas Langdale

 

2009

Ian Nicholson

 Netherfield A

Derek Tebay

Ambleside A

Erline Robinson

Lindale A

Sue Hillbeck

Victoria C

David Slater

Allithwaite B

 

2008

Dave Clarkson

KA Hale A

David Travis/Colin

HowarthSubscription A

Linda Valentine

Levens B

Bill Keating

Lindale A

Margaret Nelson Heversham B

 

2007

Gavin Whitehead

Holme A

Ed Hodgson

Victoria B

Peter Shepherd

Netherfield C

Derek Birch

Lower Holker C

Bill Keating

Lindale A

 

2006

Ian Nicholson

Netherfield A

Roy Crompton

Staveley A

R Jones

Milnthorpe A

David Robinson

Crosthwaite & Lyth B

Bert Hitching

Burneside C

 

2005

Sue Hogarth

Netherfield A

Alan Curwen

Lower Holker A

J Dykes

Holme

Carol Townson

Sedbergh

Roy Crompton

Staveley

 

2004

Martin Gilpin

Kings Arms Hale 'A'

Jack Taylor

Lower Holker 'A'

Malcolm Troughton

Burneside

Tom Salkeld

Endmoor

 

 

2003

Dave Nelson

Victoria

Ken Holding

 Subscription

Steve Beattie

Abbot Hall & M Wilson Crosthwaite

Harry Thomas

Holme

 

 

2002

Ian Nicholson

Kings Arms Hale

Ray Gott

Kirkby Lonsdale

William Hunt

Milnthorpe

Derek Taylor

Crosthwaite

 

 

2001

Ian Nicholson

Kings Arms Hale

Alistair Brandon-Jones

Subscription

K Lewis

Ingleborough

Sue Grisedale

Holme

 

 

2000

Brain Longhorn

Victoria

Jack Taylor

Lower Holker

Gilbert Bainbridge

Sedbergh

Edward Thomas

Bowness

 

 

1999

Ian Nicholson

Kings Arms Hale

Gavin Whitehead

Holme

Julie Johnson

Staveley

M Dickinson

Lower Holker

 

 

1998

Martin Gilpin

Kings Arms Hale

Jack Taylor

Lower Holker

Steve Beattie

Abbot Hall

J Booth

Milnthorpe

 

 

1997

Ian Nicholson

Kings Arms Hale

Phil Coward

Subscription

F Robinson

Sedbergh

Pat Whitehead Jnr

Holme

 

 

1996

Ian Nicholson

Kings Arms Hale

Tom Hillbeck

Netherfield

Derek Tebay

 Ambleside

Ronald Aitchison

Ingleborough

 

 

1995

Ian Nicholson

Abbot Hall

Lol Luisi

Burneside

R Wilson

Lower Holker

 

 

1994

Martin Gilpin

Abbot Hall

John Wilson

Subscription

John Capstick

Netherfield

 

 

1993

Martin Gilpin

Abbot Hall

Bryan Boardley

Netherfield

J Foster

Milnthorpe

 

 

1992

Ian Nicholson

Abbot Hall

Anthony Batty

Burneside

L

Subscription

 

 

1991

Ian Nicholson

 Abbot Hall A

Mal Barker

Netherfield B

David Holmes

Abbot Hall B

 

 

 

1990

Brian Longhorn

Netherfield

P Davis

Levens

Mary Drinkwater

Abbot Hall D

 

 

 

1989

Ken Kissock

Bowness

Gary Bingham

Burneside

G Heighway

Staveley

 

 

 

1988

Dave Green

Kings Arms Hale

David Medcalf

Levens

J Parkinson

Netherfield

 

 

 

1987

Martin Gilpin

Abbot Hall

Ray Elliott

Abbot Hall

 

 

 

 

1986

Martin Gilpin

 Abbot Hall

D Thompson

Kings Arms Hale

 

 

 

 

1985

Martin Gilpin

Abbot Hall

David Allonby

Milnthorpe

 

 

 

 

1984

John Wills

Windermere

Peter Dobson

Windermere

 

 

 

 

1983

Des Edmonson

Victoria

J Moxham

Sedbergh

 

 

 

 

1982

Brian Nicholson

Abbot Hall

Robert Newby

Abbot Hall