home honours

Championship Events Honours Board

 

Division 1

Division 2

Division 3

Division 4

Division 5

Division 6

2018

Alan Gilpin

Victoria a

Graeme Smith

Arnside A

Michael Wilson Jr

Victoria C

Mike Robinson

KA Hale B

Alan Oldcorn

Lower Holker B

Freda Dixon

Windermere D

2017

Dave McRoy

Holme A

David Wilson

Crosthwaite A

Carole Townson Sedbergh

Ann Slinger Burneside B

Peter Blamire Abbot Hall B

Sue Grisedale Holme D

2016

Gary Bingham Burneside A

Martin Wilson Crosthwaite A

Graeme Smith Arnside A

Sue Hillbeck Victoria C

Brian Crayston Milnthorpe B

Sue Grisedale Holme D

2015

Graham Wood Lower Holker A

Martin Wilson Crosthwaite A

Mike Eckersley Ingleborough A

Peter Shaw Heversham A

Joyce Heaton Arnside B

Clive Langley Bowness C

2014

Gary Bingham Burneside A

Tony Dixon Netherfield B

Ian Greaves Bowness B

Ted Thomas Langdale

Verna Ashley Lower Holker C

 

2013

Daniel Varcoe Holme A

Daniel Stocks Ingleborough A

Graeme Smith Arnside A

Peter Shaw Heversham A

Susan Hillbeck Victoria C

 

2012

Alan Gilpin Kings Arms Hale A

Bill Keating Lindale A

Jason Allonby Ambleside B

Malcolm Heaton Arnside B

David Jackson Burneside B

 

2011

Ira Collier Kings Arms Hale A

Gary Bingham Burneside A

Daniel Monks Staveley B

Peter Foster Ambleside B

Jane Glasier Hawkshead

 

2010

Kevin Tomlinson Staveley A

Martin Wilson Crosthwaite A

Ian Collier Kings Arms Hale C

A McDonald Crosthwaite B

Margaret Nelson Heversham B

 

2009

Alan Gilpin Kings Arms Hale A

John Salton Bowness A

Matthew Stewart Holme B

Eric Bowman Crosthwaite B

Malcolm Heaton Arnside B

 

2008

Mark Ashburn Holme A

Chris Ridley K A Hale B

Tom Baxter Holme C

Bill Keating Lindale A

Peter Foster Ambleside B

 

2007

Kevin Tomlinson Staveley

Jack Taylor Lower Holker

Rod Holmes Milnthorpe

Marion Birkbeck Lower Holker

Bill Keating Lindale

 

2006

Brian Longhorn Levens

Russ Coates Burton

Marj Park Subscription

Gordon Coleclough Heversham

Bert Hitching Burneside

 

2005

Sue Hogarth Netherfield A

Martin Wilson Crosthwaite

Harry Thomas Holme

Matthew Simpson Victoria

Roy Crompton Staveley

 

2004

Paul Dennison Levens

Martin Wilson Crosthwaite

Harry Thomas Holme

Gordon Coleclough Heversham

 

 

2003

Dave Nelson Victoria

R Jones Milnthorpe

Martin Wilson Crosthwaite

J Harrison Lower Holker

 

 

2002

Mark Ashburn Holme

Joan Taylforth Allithwaite

Brian Tebay Subscription

G Long Levens

 

 

2001

Gavin Whitehead Holme

Julie Johnson Staveley

Robert Liptrot Victoria

Colin Baines Netherfield

 

 

2000

Brian Longhorn Victoria

Norman Sharpe Victoria

Tony Porter Netherfield

Edward Thomas Bowness

 

 

1999

Angus Dobson Netherfield

Sally Boardley Levens

Steve Beattie Abbot Hall

Keith McMath Milnthorpe

 

 

1998

Brian Longhorn Victoria

Sally Boardley Levens

Daniel Stocks Ingleborough

Gordon Coleclough Levens

 

 

1997

Brian Longhorn Victoria

Avril Fell Milnthorpe

Peter Milner Levens

Rod Holmes Milnthorpe

 

 

1996

Dave Nelson Victoria

Tom Hillbeck Netherfield

Julie Johnson Staveley

Rolland Aitchison Ingleborough

 

 

1995

Jimmy Oswald Netherfield

1995 J Taylforth Allithwaite

Derek Tebay Ambleside

1995 #

 

 

1994

 #

1994 #

1994 #

1994 #

 

 

1993

 #

1993 #

1993 #

1993 #

 

 

1992

 #

1992 #

1992 #

1992 #

 

 

Championships not held in these years